Adolfovice

Název přednášky: Koruna Světa / Expedice Mount Vinson - Antarktida
Termín přednášky: 1. 12. 2018, 19:30
Místo konání: Penzion Mlýnky, Adolfovice 215

Koruna světa je aktuální projekt Radka Jaroše, jehož cílem je postupně stanout na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů světa. Projekt je logickým pokračováním Radkovy horolezecké kariéry během níž dokázal jako první čech a teprve patnáctý na světě dosáhnout všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje. Korunu Světa a zároveň Korunu Himálaje dokázalo na naší planetě zkompletovat zatím pouze několik jedinců.

Základ Koruny světa Radka Jaroše byl položen výstupem na Mount Everest v roce 1998. Již v roce 1994 vystoupil na Mont Blanc, někdy označovaný za nejvyšší vrchol Evropy. Na jaře 2016, kdy vlastní projekt zahájil, dosáhl vrcholu aljašské Denali – nejvyšší hory Severní Ameriky. Ten samý rok na podzim dojel na kolech na Kavkaz, pod Elbrus a následně vystoupil na jeho vrchol, čímž dosáhl nejvyššího bodu Evropy. V roce 2017 absolvoval expedici na Mount Kosciuszko – nejvyšší vrchol pevninské Austrálie. Protože jako u ostatních expedic Koruny Světa platilo, že cílem není pouze dosažení vrcholu. A tak po výstupu na nejvyšší vrchol Austrálie absolvoval legendární extrémní MTB závod Crocodile Trophy.

V prosinci 2017 Radek vyrazil na nejchladnější a nejopuštěnější kontinent planety – Antarktidu. Nejvyšší vrchol kontinentu Mount Vinson leží ve vnitrozemí, asi 1300 km za jižním polárním kruhem a je součástí pohoří s názvem Vinson Massiv. Expedice probíhala v období letního slunovratu, za „polárního dne“.
Navzdory nečekané nepřízni počasí a bouřím, které expedici překvapily v základním i prvním výškovém táboře se výstup na vrchol podařil. Na 1. svátek Vánoční přidal Radek další klenot do své Koruny Světa.

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube