Koruna Světa

Koruna světa je aktuální projekt Radka Jaroše, jehož cílem je postupně stanout na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů světa. Projekt je logickým pokračováním Radkovy horolezecké kariéry během níž dokázal jako první Čech a teprve patnáctý na světě dosáhnout všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití kyslíkového přístroje.

Korunu Světa a zároveň Korunu Himálaje dokázalo na naší planetě zkompletovat zatím pouze několik jedinců.

Základ Koruny světa Radka Jaroše byl položen výstupem na Mount Everest v roce 1998. Již v roce 1994 vystoupil na Mont Blanc, někdy označovaný za nejvyšší vrchol Evropy. Na jaře 2016, kdy vlastní projekt zahájil, dosáhl vrcholu aljašské Denali – nejvyšší hory Severní Ameriky. Ten samý rok na podzim dojel na kolech na Kavkaz, pod Elbrus a následně vystoupil na jeho vrchol, čímž dosáhl nejvyššího bodu Evropy.

V roce 2017 absolvoval expedici na Mount Kosciuszko – nejvyšší vrchol pevninské Austrálie. Stejně jako u ostatních expedic Koruny Světa platilo, že cílem není pouze dosažení vrcholu, a tak po výstupu na nejvyšší vrchol absolvoval legendární extrémní cyklistický závod Crocodile Trophy v severní části Austrálie. V prosinci 2017 vyrazil směrem na nejchladnější a nejopuštěnější kontinent planety - Antarktidu a její nejvyšší vrchol Mount Vinson. Stanul na něm 25. prosince 2017. Na konci roku 2018 následovala expedice na nejvyšší horu Jižní Ameriky – Aconcaguu, na jejíž vrchol vystoupil 4. ledna 2019.

Výstup na nejvyšší vrchol Afrického kontinentu Kilimanjaro 1. října 2019 znamená pro Radka dokončenou Korunu světa podle Bassova seznamu.

K dosažení Koruny světa podle Messnerova seznamu zbývá Puncak Jaya – nejvyšší hora Oceánie.

EXPEDICE

Kilimanjaro / Afrika 2019

NEJVYŠŠÍ HORA AFRIKY
5895 M

Kilimandžáro je jedním ze symbolů Afriky - jedná se o nejvyšší horský masiv tohoto kontinentu. Nalézá se v Tanzanii při hranici s Keňou a vrchol vystupuje asi 4 900 metrů nad okolní terén a tvoří tak výraznou místní dominantu. Přestože se nalézá téměř na rovníku, je vrchol pokryt typickou sněhovou pokrývkou, která se promítla i do názvu – v masajštině je nazýván Oldoinyo Oibor (Bílá hora) a svahilsky Kilima Njaro (pravděpodobně Svítící hora). Horský masiv Kilimandžáro se skládá ze tří nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Na vulkánu Kibo se ve výšce 5 895 m nad mořem nachází nejvyšší bod Tanzanie a zároveň celého Afrického kontinentu – vrchol Uhuru.

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube