Kilimanjaro

NEJVYŠŠÍ HORA AFRIKY
vrchol dosažen 1. října 2019

Moje a Miskovo heslo „Člověk míní a Mannitou se směje“ letos opět nejednou zafungovalo. U mě konkrétně v souvislosti s výstupem na vrchol Kilimanjara. Svou expedici jsem naplánoval na konec roku 2019 a 20. prosince opravdu odlétám. Ale, kdo mě sledujete, tak už víte, že to bude tímto směrem letos už podruhé. Protože 1. října jsem již na vrcholu Kili stanul. Oslovila mě totiž finanční skupina RSJ, která vybudovala na ostrově Zanzibar luxusní pětihvězdičkový resort, kam zvala své akcionáře. Součástí výpravy byl i výstup na Mont Meru a Killimanjaro. Těžko mohli najít lepšího vůdce :-) Což se nakonec potvrdilo. Na obou vrcholech stáli všichni členové expedice!
A na co se můžete při plánované expedici na přelomu roku těšit spolu se mnou vy? Během expedice, kterou zajišťuje a organizuje CK Livingstone, pronikneme do opravdového srdce Afriky. Čekají nás jedna z nejkrásnějších pohoří světa Ruwenzori a Virunga. A také výstupy nejen na nejvyšší horu, ale i Kerisimbi a sopku se žhavou lávou Nyiragongo. Z fauny to budou unikátní horské gorily, sloni, hroši, krokodýli, buvoli, žirafy, … a je tu šance na levharty a lvy. A byť je z tamní destinace dosti komplikované spojení, budu se snažit zasílat zprávy a fotky co nejlépe!

Kilimanjaro / 5895 m

Vrchol Koruny světa v Africe

Kilimandžáro je jedním ze symbolů Afriky - jedná se o nejvyšší horský masiv tohoto kontinentu. Nalézá se v Tanzanii při hranici s Keňou a vrchol vystupuje asi 4 900 metrů nad okolní terén a tvoří tak výraznou místní dominantu. Přestože se nalézá téměř na rovníku, je vrchol pokryt typickou sněhovou pokrývkou, která se promítla i do názvu – v masajštině je nazýván Oldoinyo Oibor (Bílá hora) a svahilsky Kilima Njaro (pravděpodobně Svítící hora).

Horský masiv Kilimandžáro se skládá ze tří nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Na vulkánu Kibo se ve výšce 5 895 m nad mořem nachází nejvyšší bod Tanzanie a zároveň celého Afrického kontinentu – vrchol Uhuru (česky vrchol svobody).

Hora je od roku 1973 součástí Národního parku Kilimandžáro. V roce 1987 byla zdejší krajina prohlášena světovým dědictvím UNESCO.

Vrchol byl poprvé zdolán armádním zvědem z kmene Marangu jménem Johannes Kinyala Lauwo, který údajně vylezl na horu devětkrát, než si uvědomil, že se jedná o kráter. Lauwo byl průvodcem prvních zdokumentovaných horolezců na vrcholu hory – Němce Hanse Meyera a Rakušana Ludwiga Purtschellera 6. října 1889.


Expedici Kilimanjaro / Afrika 2019-2020 podpořili

Copyright © 2023 Radek Jaroš
| Instagram | Facebook | YouTube